Zmiany kadrowe we własnym biznesie

W dzisiejszych czasach zmiany o charakterze organizacyjnym to chleb powszedni znakomitej większości przedsiębiorstw. Najczęściej chodzi w tym momencie o zmiany kadrowe. Obecna sytuacja gospodarczo-ekonomiczna zmusza właścicieli firm do niemałych cięć w tym właśnie obszarze.

Przeważnie kończy się to na redukcji etatów i zwolnieniach pracowników. Niejednokrotnie z tego powodu zapada decyzja o sprzedaniu firmy lub też o oddaniu jej za długi. Nowi właściciele oraz pracownicy znajdują się w wówczas w mało ciekawej sytuacji, której najbardziej charakterystyczną cechą jest zwykle dezorientacja.

W takich okolicznościach trudno jest w ogóle myśleć o jakimkolwiek długofalowym planowaniu, dlatego też trzeba koniecznie zatroszczyć się o to, aby załoga była na bieżąco o wszystkich działaniach informowana. Ponadto przełożony musi pamiętać o tym, że staje się wtedy autorytetem stanowiącym dla pracowników jedyne oparcie. Warto też pomyśleć o zorganizowaniu serii szkoleń dla kadry – powinna być dobrze przygotowana do zmian.

System premiowy

Właściciele firm stosują różne sposoby mające na celu zmotywowanie pracowników do lepszej, efektywniejszej i bardziej wydajnej pracy. Rzecz jasna nie od dzisiaj wiadomo, że nic tak nie motywuje jak pieniądze. Metod do wykorzystania jest tutaj bardzo wiele. Jednym spośród nich jest system premiowy. W praktyce jest do zasadnicze wynagrodzenie powiększone o premię, która ma charakter ruchomy i jest wyrażana przeważnie w procentach. Stosowny zapis w tej sprawie najczęściej znajduje się w umowie o pracę.

Sprawdź tutaj czy znajdziesz dla siebie opłacalny kredyt pod zastaw dla firm (Bankii.pl) i inwestuj pieniądze z głową.

Nie mniej jednak to, jakiej wielkości premię pracownik dostanie przy wypłacie jest uzależnione tak naprawdę wyłącznie od widzimisię pracodawcy. Jeśli zatem ktoś w oczach szefa posiada pozytywną opinię, wówczas jego szanse na otrzymanie pieniężnego bonusu zdecydowanie wzrastają. Dobrze jest jednak, jeśli premiowane są wyniki osiągane przez pracownika – wówczas wie on, że na premię musi zarobić. Podobnie jak każdy inny system, tak i ten ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Trzeba go dopasować do struktury firmy.

Leave a Reply